Λειτουργία, συντήρηση και υποστήριξη του ασύρματου συστήματος μετάδοσης δεδομένων (VBI), 2017

Συνημμένο θα βρείτε ένα αρχείο σχετικά με τη λειτουργία, συντήρηση και υποστήριξη του ασύρματου συστήματος μετάδοσης δεδομένων VBI, για το σχολικό έτος 2016 - 2017.

Λειτουργία, συντήρηση και υποστήριξη του ασύρματου συστήματος μετάδοσης δεδομένων (VBI), 2015 - 2016

Συνημμένα θα βρείτε τα αρχεία σχετικά με τη λειτουργία, συντήρηση και υποστήριξη του ασύρματου συστήματος μετάδοσης δεδομένων VBI, για το σχολικό έτος 2015 - 2016.

Περιλαμβάνονται και στοιχεία επικοινωνίας σε περίπτωση δυσλειτουργίας ή βλάβης.

Το Drupal 8 είναι εδώ!

Από την 19η Νοεμβρίου είναι διαθέσιμη η 8η έκδοση του δημοφιλούς CMS*, Drupal.

Με πάρα πολλές δραστικές αλλαγές και βελτιώσεις, το Drupal περνάει σε μια νέα εποχή ενισχύοντας ακόμη περισσότερο τη θέση του ως ένα από τα κορυφαία CMS.

Αν δεν έχετε ασχοληθεί ακόμη με το Drupal, τώρα είναι η πιο κατάλληλη στιγμή.

5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Ρόδος, 2 και 3 Απριλίου.

Το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο, στο Αγρίνιο, στην Καλαμάτα, στην Κέρκυρα, στη Λάρισα, στη Μυτιλήνη, στη Φλώρινα, στη Ρόδο, στην Πάτρα, στα Χανιά και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας την Πέμπτη 2 και την Παρασκευή 3 Απριλίου 2015 και το Σάββατο 4 Απριλίου 2015.

Στην πόλη της Ρόδου το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Γυμνάσιο Ρόδου στις 2 και 3 Απριλίου.

Διαδικτυακή συνάντηση 2015 με εκπαιδευτικούς πληροφορικής ΠΕ19-20

Πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακές συναντήσεις στις οποίες συμμετείχαν κυρίως αναπληρωτές συνάδελφοι που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Δωδεκανήσου.

Παρουσιάστηκαν θέματα, όπως κανονισμός των εργαστηρίων, αρμοδιότητες, δικτυακές ρυθμίσες, εντοπισμός και επίλυση προβλημάτων, ελέυθερο λογισμικό.

Επισυνάπτεται η παρουσίαση.

Σεμινάριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής - 20/01/2015

Το 2ο ΕΚ Ρόδου, στα πλαίσια της επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και σε συνεργασία με το σχολικό σύμβουλο πληροφορικής κ. Τιμολέοντα Θεοφανέλλη και το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δωδεκάνησου, διοργανώνει μαθήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Οι συναντήσεις διεξάγονται στα εργαστήρια του 2ου ΕΚ Ρόδου. Επιμορφωτές είναι οι Δημήτρης Κλαδογένης και Δημήτρης Δανελλάκης και τις παρακολουθούν συνάδελφοι από την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.

Το συγκεκριμένο μάθημα πραγματοποιήθηκε στις 20/01/2015.

Πρόκειται για την 3η εβδομάδα του τμήματος της Τρίτης.

Σεμινάριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής - 16/12/2014

Το συγκεκριμένο μάθημα πραγματοποιήθηκε στις 16/12/2014.

Πρόκειται για την 1η εβδομάδα του τμήματος της Τρίτης.

Δημοτικά - Τηλεδιάσκεψη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Δείτε την Τηλεδιάσκεψη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος που πραγματοποιήθηκε για τα Δημοτικά, την 09/12/2014.

Δημιουργία Blog με Jekyll

Επιμορφωτική τηλεκπαίδευση για τη δημιουργία Blog με το εργαλείο Jekyll.

Με το Jekyll μπορούμε να δημιουργήσουμε ιστοσελίδα βασισμένη μόνο σε στατικά αρχεία, με αποτέλεσμα να έχουμε μια πολύ γρήγορη και ασφαλή ιστοσελίδα.

Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στις 03-12-2014, από τον τεχνικό υπεύθυνο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Δωδεκανήσου, κ. Χρήστο Αλατζά.

Συνημμένο θα βρείτε το αρχείο με τις διαφάνειες που χρησιμοποιήθηκαν στην παρουσίαση.

Λύκεια - Τηλεδιάσκεψη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Δείτε την Τηλεδιάσκεψη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος που πραγματοποιήθηκε για τα Λύκεια, την 27/11/2014.

Σελίδες

Είσοδος